Czy zaopatrywanie się w najtańszy opał to na pewno dobry pomysł? Na jakie rzeczy uważać podczas zakupu ekogroszku?

Ogrzewanie naszego lokum w zimie to spory wydatek. Osoby, które muszą o to zadbać często starając się jak najbardziej te koszty zmniejszyć choćby zaopatrując się w bardzo tani opał. Ostatnimi czasy kiedy ceny surowców takich jak gaz, olej opałowy albo też prąd ciągle się zmieniają i nie możemy mieć pewności jak będą się przedstawiały za jakiś czas, dużo ludzi stawia na sprawdzony opał to znaczy węgiel lub ekogroszek. Czy kupowanie najtańszych produktów zawsze jest z korzyścią dla naszego budżetu?

lokum - stykówka
Autor: Sara D.
Źródło: http://www.flickr.com
płótno - lokum
Autor: Brian Jeffery Beggerly
Źródło: http://www.flickr.com

Osoby, które muszą same zadbać o ogrzewanie mieszkania często poszukują miejsc, gdzie sprzedawany opał będzie najtańszy. To jest poważny błąd bo jedynie najlepszy ekogroszek jest w stanie dać nam odpowiedni komfort cieplny oraz dużą wydajność systemu grzewczego.

Niezwykle interesują nas Wasze komentarze. Czy masz wątpliwości? (https://ratkor.com/nasza-oferta/likwidacja-kretowisk) Jeżeli tak, to zachęcamy do kontaktowania się. Z radością ustosunkujemy się do najmniejszej wzmianki.

Właściwie czym różni się węgiel (dużo tu screenpol.com.pl/) od ekogroszku oraz jak wygląda ich wartość energetyczna? Trzeba mieć świadomość, iż do zrobienia ekogroszku także używany jest węgiel ekogroszek natomiast jest już całkowicie innego rodzaju opałem. Przede wszystkim posiada lepszą jakość oraz wydajność niż węgiel, z jakiego został wytworzony. Musimy natomiast poszukiwać jak najlepszego surowca gdyż na rynku jest sporo kiepskiej jakości opału, który powoduje krótszą żywotność pieca jak też nie da nam takiego komfortu ciepła. Dobrej jakości ekogroszek wystarczy nam z pewnością na dłużej. Pozwoli również zmniejszyć całkowity roczny koszt ogrzewania. Jednak jakie posiada jeszcze właściwości prócz wspomnianej już wysokiej wartości opałowej? Przede wszystkim mniej zanieczyszcza atmosferę. Ekogroszek w czasie spalania emituje mniejsze ilości tlenku siarki, jaki jest niesamowicie szkodliwy dla środowiska, ale też dla ludzi, którzy takie zanieczyszczenia mają na co dzień. Istotne jest też to, iż po spaleniu pozostaje mała ilość popiołów, a to z kolei sprawia, że nie musimy męczyć się zbytnio z utrzymaniem czystości w kotłowni, tak jak ma to miejsce w przypadku węgla (zobacz więcej na tej stronie).

Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż aby całkiem być zadowolonym z ogrzewania w naszym domu, nie wystarczy zakupić najtańszego opału dostępnego na rynku. Niestety można się mocno rozczarować, bo jakość ekogroszku różni się zależnie od tego gdzie go kupujemy. Dlatego trzeba zwracać dużą uwagą na to czy czasami za atrakcyjną cenę nie kupiliśmy jedynie podrobionej wersji złożonej z miału opałowego oraz lepiszcza, bo możemy się bardzo rozczarować. Nie jest wystarczające, że opał nazywa się ekogroszek, kluczowe są jego parametry, jakie powinny być widoczne na opakowaniu. Ważne by przed zakupem sprawdzić je dobrze (informacje).