Czym jest rekuperacja? Jak da się odzyskiwać energię cieplną? Czym jest komora chłodnicza?

W różnych sytuacjach konieczne jest otrzymanie oraz utrzymanie konkretnej temperatury w pomieszczeniach na z góry określonym poziomie. Dotyczy to zarówno temperatur ciepłych jak i bardzo niskich. Jakie są przykłady wykorzystania różnego rodzaju systemów, które w takim utrzymaniu właściwej temperatury pomogą.

Właściciele domów jednorodzinnych, jacy ogrzewają domy w sezonie grzewczym, z reguły poszukują dobrych i ekonomicznych rozwiązań. Jest całkiem sporo systemów ogrzewania, jednak na pewno działają one w sposób bardziej ekonomiczny wraz z rekuperatorem. Tego typu urządzenie jest już bardziej powszechne w Polsce. Wiele ludzi przekonuje się, iż w ten sposób da się zaoszczędzić sporo ciepła, które w normalnych warunkach uleciałoby na zewnątrz przez wentylację. W jaki sposób działa tego typu system?

komory chłodnicze
Autor: Bruce Guenter
Źródło: http://www.flickr.com

Rekuperacja (dowiedź się więcej) to nic innego , jak odzyskiwanie ciepła, za jakie wszak zapłaciliśmy aby je wytworzyć. To sposób na to, by ciepło takie nie było tracone bezpowrotnie, lecz było ponownie użyte. W tym celu, w domach zakłada się urządzenia zwane rekuperatorami. Przy ich pomocy można ogrzać powietrze, które wlatuje z dworu ciepłem, które odzyskiwane jest z powietrza wylatującego. Poza tym można założyć też filtry, jakie odseparowują różne spaliny (www.wkg.pl/oferta/branze/ochrona-srodowiska/) jak i inne szkodliwe rzeczy.

W wielu firmach stosuje się komory chłodnicze (czytaj więcej). To specjalne miejsca, w jakich panuje niska temperatura. Służą do trzymania artykułów, które w normalnych warunkach szybko by się zepsuły. Ta komora (bezpłatny dostęp) jest w ten sposób skonstruowana, aby w najbardziej oszczędny sposób utrzymać niską temperaturę wewnątrz. Użyta izolacja jak i właściwe rozwiązania technologiczne, pozwalają na zmniejszenie wydatków związanych ze zużyciem energii.

To ważne, by poszukiwać firm, które zajmują się takimi pracami w sposób profesjonalny. Im lepiej przemyślana, rozplanowana i zrealizowana inwestycja, tym mniej kosztowna eksploatacja. Czy potrzebujemy ogrzać dom, czy może musimy mieć dość wyjątkowe warunki z niską temperaturą, musimy dokładnie obliczyć, jakie są nasze potrzeby względem ilości ciepłego bądź chłodnego powietrza. W ten sposób będzie można uzyskać w największym stopniu optymalne rozwiązanie dla siebie. A tym samym mieć maksymalną wydajność instalacji przy możliwie najniższych wydatkach.