W jaki sposób właściwie zaaranżować oświetlenie w biurowcu

We współczesnych czasach coraz bardziej rośnie liczba biurowców, zwłaszcza w dużych miastach. Bardzo wiele ludzi znajduje zatrudnienie w różnego rodzaju firmach, które rzecz jasna muszą mieć swoją siedzibę. Popularne stało się wynajmowanie konkretnych przestrzeni w ogromnych kompleksach, co sprawia, iż w jednym budynku swoją siedzibę ma przykładowo 10 różnych firm. Organizacja miejsc pracy dla tak dużej liczby osób jest ogromnym wyzwaniem.

widok - światło
Autor: EDUSPACES – przestrzenie edukacji XXI wieku
Źródło: http://www.flickr.com

Aspektem, który jest niezmiernie ważny jest oświetlenie pomieszczeń.

Sprawdź, jakiego rodzaju informacje odnajdziesz pod adresem. Na pewno będą niezwykle interesujące oraz godne uwagi, co sprawi, że często będziesz tu wracać.

Jeżeli dany obiekt jest podzielony wewnątrz na kompleks indywidualnych pokoi, wówczas sprawa jest trochę mniej skomplikowana. Nie ulega wątpliwości, iż oświetlenie biurowe odgrywa bardzo dużą rolę w kształtowaniu przestrzeni do pracy. Przede wszystkim światło powinno być wystarczająco intensywne i posiadać neutralną barwę. Jeśli w biurze zaprojektujemy zbyt ciepłe światło, może ono oddziaływać zbyt usypiająco na pracowników. Z drugiej strony zbyt niebieskie będzie powodowało dyskomfort i męczyło oczy. Inną kwestię stanowi umiejscowienie źródeł oświetlenia, które należy zlokalizować w taki sposób, żeby zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki pracy osobom w danym pomieszczeniu. Są to bez wątpienia bardzo istotne aspekty, na które należy zwrócić uwagę projektując oświetlenie biurowe.

Zdecydowanie trudniej jest natomiast zorganizować oświetlenie dla biurowców, gdzie przestrzeń jest wydzielona tylko przez typowe zastawki, a nie ściany. Pracownicy w takich miejscach nie posiadają swoich pokoi, lecz ich praca odbywa się na wielkich powierzchniach, gdzie każdy z nich otrzymuje określoną przestrzeń na fotel oraz biurko.

Jeśli omawiany temat Cię zainteresował, kliknij koniecznie ten świetny link (http://snmw.pl/skup-wycena/banknoty/) – znajdziesz tam wiele użytecznych informacji.

oświetlenie dla hal tego typu zmusza do zastosowania dużo bardziej złożonych rozwiązań. Co najistotniejsze, w sytuacji gdy w danym pomieszczeniu swoje stanowiska ma nie 3, a 300 osób, to trzeba tak rozmieścić źródła światła, aby nie brakowało go nikomu. Z drugiej strony należy jednakże zachować jakąś równowagę i nie przesadzić, gdyż zbyt silne oświetlenie będzie niekorzystnie wpływać na samopoczucie i wzrok pracowników. Z uwagi na te fakty oświetlenie dla hal wymaga więcej planowania, niż oświetlenie dla zwykłych biur.

Bez względu na to, o który typ biurowców chodzi, nie ulega wątpliwości iż kwestia światła w miejscu pracy jest niezwykle istotna. Na rynku istnieją setki korzystnych rozwiązań, z którymi dobrze jest się zapoznać planując projektowanie tego rodzaju przestrzeni.