Jakie zadania pełnią w naszych domach kominy, jak prawidłowo należy je dobrać do swoich potrzeb.

Przyglądając się dachom domów nie można nie zauważyć na nich tak charakterystycznych kominów. Spełniają one niezwykle istotną rolę w całym budynku, gdyż za ich pomocą odprowadzane są na zewnątrz wszystkie spaliny.

Na pewno jeden potrzebny będzie do pieca centralnego ogrzewania, chyba że mieć się będzie do budynku dociągniętą energię cieplną z elektrociepłowni. Oprócz tego niezbędny będzie w przy użytkowaniu piecyków gazowych w kuchniach i łazienkach, oraz oczywiście wtedy, kiedy w salonie będzie się znajdował kominek. Każdy komin – komin z klinkieru musi być dobrze zaprojektowany i potem wykonany, z powodów bezpieczeństwa nie można pozwalać sobie na jakieś przeróbki i modyfikacje. Niestety sporo ludzi zupełnie nie zwraca na to uwagi, czego rezultatem są kłopoty z brudzącym się wnętrzem, a niekiedy wszystko zakończyć się może tragedią. Dlatego też należy trzymać się tutaj dokładnie planów i wszystko realizować zgodnie z nimi. Zresztą już przy pierwszej kontroli okaże się, czy cała instalacja jest w pełni sprawna i można ją używać.

komin domowy - firma
Autor: ATLAS
Źródło: ATLAS

Kominy stawiać można rozmaitymi metodami, wybór odpowiedniej zależeć będzie od paru czynników. Całkiem niedawno jeszcze do budowy kominów wykorzystywano przede wszystkim odporne na wysoką temperaturę odmiany cegieł, jednak wymagało to dużo pracy i kogoś doświadczonego do wykonania. Poza tym komiy murowane mają sporo nierówności wewnątrz, co może sprzyjać osadzaniu się na nich sadzy i w efekcie szybkim zatkaniu. Aktualnie coraz większą popularność zyskują systemy kominowe, czyli gotowe komy zrobione z bloków ceramicznych.

Jeśli zainteresował Cię prezentowany artykuł, kliknij bez wahania tutaj, gdyż ta oferta (https://www.itb.pl/badania-drzwi-okna-bramy-swietliki-pasma-swietlne.html) z pewnością także jest warta Twojego zainteresowania.

Mają one wiele zalet, więc są bardzo powszechnie używane. Na pewno z tego typu systemów cieszą się kominiarze, którzy mają z nimi dużo mniej pracy niż z komiami murowanymi. Znacznie szybszy i łatwiejszy jest również montaż, a z kolei to będzie miało przełożenie na cenę całej instalacji.

Pamiętać należy przy tym, że komin należy dostosować do charakteru przyłączonych do niego urządzeń. Najlepiej, jeżeli wybraniem go będzie się zajmować osoba z doświadczeniem, która dopasuje niezbędne parametry.