Jaki najbardziej korzystnie wybrać piec? Czy modele z podajnikiem paliwa będą dla nas właściwe?

Kotły z podajnikiem paliwa są bardzo praktyczne, a najbardziej powszechne są dzisiaj kotły retortowe, z podajnikiem ślimakowym oraz zasobnikiem paliwa, do jakiego należy wsypać zapas ekogroszku. Wystarczy to na parę dni palenia. Tego typu kotły mają wysoką sprawność, jest z wyższej półki spośród węglowych kotłów.

Piec na miał
Autor: Krzysztof Lis
Źródło: http://www.flickr.com

Dość powszechne są także piece z podajnikiem tłokowym, które są w sumie tak samo często używane jak wspomniany we wstępie model. Automatyczny podajnik paliwa działa dzięki silnikowymi elektrycznemu, wymaga tak więc zasilania 230 V. Węgiel podawany jest do retortowego paleniska od dołu. Spycha stamtąd popiół, który zostaje po spaleniu wcześniejszej dawki paliwa. W identycznym czasie do paleniska doprowadza się powietrze, wdmuchuje je w określonej ilości wentylator.

Szybkość podawania paliwa, ale i intensywność nadmuchu regulowane są automatycznie. Odpowiada za to mikroprocesor, który jest w stanie współpracować z czujnikami temperatury w pomieszczeniu albo na zewnątrz budynku. Warto mieć na uwadze, że w zasobnik paliwa wyposaża się także piece na miał. Jest jednakowoż różnica, gdyż zamiast podajnika ślimakowego, który transportuje paliwo bez przerwy, to najbardziej często podajnik tłokowy, jaki dostarcza do paleniska daną porcję paliwa w okresie każdego ruchu tłoka.

Przedstawione tu wiadomości zaciekawiły Cię tak mocno, że chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy zatem do nowej witryny. Tam stworzyliśmy istotne omówienie (https://oknar-internorm.pl/).

Gdy wybieramy kocioł, powinniśmy zwrócić uwagę na dostęp do zasobnika. Należy mieć na uwadze, iż węgiel jest dosyć ciężki, tak więc manipulowanie wypełnionym nim wiaderkiem będzie bez wątpienia utrudnione. Może się więc wydarzyć, iż pokrywa zasobnika będzie zbyt wysoko. Jeśli wybierzemy retortowy kocioł, w jakim będziemy palić ekogroszkiem, to miejmy na uwadze, iż najlepiej skorzystać z uziarnienia od 5 do 25 milimetrów i bardzo małej spiekalności Ri<20. Niestety, możliwości produkcji tego typu paliwa są zmniejszone, jednocześnie istnieje dosyć duży popyt, tak więc czasami jesteśmy w stanie mieć kłopot, aby je nabyć. Wielu znawców jest zdania, że w przyszłych latach będzie się tworzyło większą ilość paliw o znaczącej spiekalności i szerszym przedziale uziarnienia, więc dobrze brać to pod uwagę. W ten sposób wybierzemy właściwy piec (sprawdź skuteczne rady) oraz metodę palenia. Zaoszczędzimy tak czas oraz pieniądze.