Kilka rad o odpowiednim zabezpieczeniu domu przed złodziejem, czyli dobre drzwi to podstawa.

Jak można się poczuć, kiedy po powrocie z pracy albo z wyjazdu zobaczymy nasze drzwi otwarte, a mieszkanie z wyraźnymi śladami obecności nieproszonych gości? Oczywiście najbardziej obawiamy się utraty drogocennych sprzętów, ale sama myśl, że intruz grzebał w naszych szufladach nie jest zbyt atrakcyjna.

Drzwi zewnętrzne

Autor: Hörmann
Źródło: Hörmann

Blisko połowa włamań ma miejsce właśnie przez drzwi. Dlatego chcemy poświęcić parę słów na przedstawienie, w jaki sposób dobrze jest kupować drzwi, by stanowiły one odpowiednią ochronę przed włamaniem. Jak zabrać się do szukania sklepów, gdzie możemy je nabyć?

Najłatwiej uczynimy to z pomocą netu wpisując w wyszukiwarkę frazę na przykład: drzwi gdańsk (jeśli jesteśmy mieszkańcami tego pięknego miasta lub okolic), możemy też od razu uściślić, co jest dla nas bardzo ważne i wpisać: antywłamaniowe drzwi gdańsk.
W ten sposób otrzymamy listę hurtowni i sklepów mających w ofercie drzwi z odpowiednimi zabezpieczeniami. rzecz jasna możemy też zdecydować się na wybór konkretnej firmy i od razu wpisywać na przykład gerda gdańsk albo gerda gdańsk i okolice.
Na co zwracać uwagę przy wyborze drzwi?

Po pierwsze muszą być wyposażone we właściwy certyfikat. Testy wytrzymałości stolarki na włamanie robią: Instytut Techniki Budowlanej, Instytut Mechaniki Precyzyjnej oraz Centralne Laboratorium Kryminalistyki Komendy Głównej Policji.
Drzwi są kwalifikowane do właściwej klasy odporności na włamanie (oznaczenie RC od 1 do 6, gdzie 6 to bardzo niełatwe do sforsowania drzwi). Dobre drzwi muszą być ciężkie – wpływa na to rodzaj i ilość blach oraz kratownic zużytych do ich wyprodukowania. Ważne są również właściwe ościeżnice i zawiasy. Drzwi powinny być wyposażone w bolce antywyważeniowe oraz przynajmniej dwa zamki z paroma miejscami ryglowania. Wytwórcy dbają też o to, aby drzwi obok pełnienia funkcji ochrony przed włamaniem były też ładne, harmonizowały z wyglądem domu.

Przygotowano bonus dla osób, które szukają uzupełniających danych – zobacz info (http://www.hyzynski.pl/oferta/stopnie-blokowe/) tutaj. Odnosi się ono do analizowanego w tym tekście tematu.

Oferują różne wzory – bardziej klasyczne lub nowoczesne i zróżnicowaną kolorystykę imitującą drewno (zobacz dalej).
Nie zapominajmy, że gdy nasze drzwi zamierzamy zamontować w ścianie zewnętrznej domu musimy dodatkowo brać pod uwagę, iż będą one narażone na działanie temperatury, słońca, opadów czy wiatru i powinny być dostosowane do ekspozycji na niszczące działania warunków atmosferycznych.

Jak widać przy zakupie drzwi należy dokładnie zweryfikować co oferuje nam wytwórca i zastanowić się, czy stać nas na oszczędzanie na nich, biorąc pod uwagę, czym ryzykujemy, gdy włamywaczowi uda się wejść do naszego domu (czytaj więcej).