Mechanizacja produkcji – jaką rolę ogrywają maszyny w obecnym świecie

Produkcja zawsze wymaga różnorodnego typu nadzoru. Na wszystkich etapach, badanie jakości, wykonania, trwałości oraz spełnianych standardów to bardzo ważna sprawa. Im bardziej złożony i wrażliwy wytwór, tym gęstsza oraz bardziej szczegółowa powinna być wspomniana kontrola, nie mówiąc w ogóle o ważności tej końcowej.

Reasumując kontrola jakości jest bardzo ważnym aspektem w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym. Dzięki niej polepszamy jakość naszych wyrobów, ale również zmniejszamy straty finansowe wynikające ze zwrotów oraz gwarancji. W szerszym spojrzeniu można więc łatwo wywnioskować, że używanie porządnego systemu kontroli jakości może być inwestycją, która powinna zwrócić się w raczej rychłej przyszłości.

sprzęt - krajobraz

Autor: Arkadiusz Sikorski
Źródło: http://www.flickr.com

Niezależnie od tego, czy w naszej firmie bazową siłę roboczą stanowią ludzie czy maszyny montażowe, powinniśmy zadbać o właściwą kontrolę jakości, zarówno ostatecznych produktów, jak i ogólnie całego procesu produkcyjnego. Głównymi celami wprowadzania kontroli jakości jest poprawienie jakości wyrobów i wcześniejsze wykrywanie błędów. Efektem poprawy jakości produktów zazwyczaj jest zysk pieniężny wynikający z zmniejszenia liczby zwrotów, powstałych usterek a także braków w końcowych produktach. Naturalnie kontrola produkcji to dosyć złożony proces, w skład którego wchodzą liczne czynniki i elementy, jak np.: doświadczeni pracownicy, przemyślana dokumentacja oraz specjalistyczne urządzenia. Ciekawy element tej zawiłej układanki stanowią systemy wizyjne (bardzo pomocna strona, warto zajrzeć). Przeważnie przybierają one kształt stanowisk wizyjnej kontroli produkcji, za pomocą których możemy automatycznie dokumentować wyniki kontroli zgodnie z wymogami zastosowanego systemu jakości.

Stanowiska tego typu są często wymagane przez kontrahentów z innych krajów, także jeżeli planujemy handel poza granicami kraju warto zastanowić się nad zakupem takiego stanowiska. Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją systemów wizyjnych w ofercie mają także konsultacje oraz doradztwo, szkolenia użytkowników, a także serwis gwarancyjni i pogwarancyjny. Podstawowym czynnikiem, który do tej pory zniechęcał potencjalnych kupców do zainwestowania w tego rodzaju technologię była wysoka cena. Dzisiaj jednak sytuacja ta ulega zmianie. Wynika to głównie z faktu, że wraz z postępem technologicznym, poszczególne podzespoły są coraz tańsze, a co za tym idzie gotowe systemy również tanieją. Taka sytuacja szczególnie cieszy końcowych kupców, którzy w efekcie dostają produkt o znaczący wyższej jakości.

Na szczęście, za nami zostały już czasy, gdy kontrola dokonywana była jedynie przez pracownika. Naturalnie, w odniesieniu do konkretnych produkcji, przykładowo w przemyśle żywnościowym, kontrola na końcu zwykle przeprowadzana jest tylko przez człowieka. Mimo to, nawet w przemyśle żywieniowym, podczas produkcji jest przeprowadzanych wiele pomniejszych kontroli przez urządzenia. Są to przykładowo: odrzucanie wytworów mniejszych, o innej wadze, o niewłaściwym kształcie oraz multum pozostałych.

Z rozwojem technologii procesów produkcyjnych, wykształciły się przedsiębiorstwa specjalizujące się w tworzeniu systemów nadzoru. Teraz, Twoje przedsiębiorstwo produkcyjne jest w stanie zaopatrzyć się w gotowe stanowiska kontrolne (sprzedaj), na różnorodne etapy produkcji. Są to specjalistyczne stanowiska, dodatkowo ze sprzętem wymaganym do konkretnego typu produkcji. Różnorodne przedsiębiorstwa specjalizują się w wytwarzaniu właściwych stanowisk. Nie ma znaczenia czy wytwarzasz małe części elektroniczne albo całe samochody (zaciski hamulcowe ciężarowe) lub batoniki – na rynku znajdziesz odpowiednie urządzenia do kontroli.

Uzupełnieniem nadzoru są różnego typu systemy wizyjne. To elektroniczne urządzenia, wykorzystywane do bezdotykowej kontroli produktu. Są one zrobione na podobieństwo ludzkiego wzroku. Zwykle kierowane przez program komputerowy na ruchomym ramieniu.

Wejdź na ten odsyłacz a zobaczysz wskazówki (https://rolety123.pl/rolety-zewnetrzne/) przygotowane dla osób zainteresowanych analizowanym w tym artykule tematem.

Systemy wizyjne zastępują pracowników na wielu etapach procesu produkcyjnego. Końcowe stanowiska kontrolne, są również wyekwipowane w systemy wizyjne, jako uzupełnienie. Dzięki tego typu współpracy nie ma opcji, żeby wypuszczony produkt posiadał jakiekolwiek niedociągnięcia.

Żaden z tych sprzętów nie jest tani, ale ich posiadanie zazwyczaj przechyla szalę na korzyść naszej firmy i produkcji. Jakość podczas procesu produkcyjnego znacząco wzrasta, a wydatki w pewnym momencie się zwracają, tak więc patrząc długofalowo, jest to bardzo dobra lokata. Pamiętajmy, iż nadzór na każdym etapie procesu produkcyjnego zawsze się opłaca, nawet u średnich firm.

Nie ulega wątpliwości iż mechanizacja wszelkiego rodzaju produkcji jest dużym udogodnieniem i wpływa na zwiększenie wydajności w przemyśle. We współczesnych czasach jest to tematyka niezmiernie interesująca i warta zgłębienia, jako że każdy z nas na co dzień użytkuje przedmioty pochodzące z masowej produkcji, a bezwzględnie warto wiedzieć, w jaki sposób dana rzecz powstała.