Wylewki anhydrytowe, cementowe lub gipsowe – jakie wybrać dla swojego domu

Planując budowanie swojego domu mnóstwo Polaków myśli o planowaniu okien w wyznaczonych pokojach, rodzaju dachu, kolorze tynku, kolorach ścian wewnętrznych, a dalej o drzwiach i o tym, co będzie znajdować się za drzwiami. Większość osób oczami fantazji planuje ustawienie mebli i dodatków. Uznajmy, że mamy już po części postawiony i pokryty dachem dom. To dopiero początkowe stadium wędrówki. Teraz przyszedł czas na wylewki.

remont - akt
Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com

Liczna część ludzi, chociaż niezaznajomiona z branżą budowlaną, zdaje sobie sprawę, co to jest ogólnie zwana wylewka. Dla niezaznajomionych z tematem, to warstwa podłogi, jaka układana jest bezpośrednio pod posadzką Najbardziej używane wylewki to wylewki cementowe, wylewki anhydrytowe oraz wylewki samopoziomujące, jakie co niektórzy zwą: posadzka samopoziomująca.

Wylewki cementowe to uniwersalny rodzaj, tradycyjnie stosowana przez większość. Powstają one na bazie cementu, piasku i wody. Stąd też ich nazwa. Idąc dalej, wylewki anhydrytowe, popularnie zwane wylewkami gipsowymi, jak sama nazwa pokazuje bazują na gipsie, a dokładnie mówiąc, rodzaju gipsu – anhydrytu. W odniesieniu do wylewek cementowych, te są bardziej elastyczne i co istotne – można je stosować pod ogrzewanie podłogowe. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że ich wytrzymałość jest nieco mniejsza, niż w przypadku użycia wylewek cementowych i wynosi 20 MPa. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że wylewki anhydrytowe mogą być użyte jedynie w miejscach suchych, bo nie są one odporne na wilgoć. I na zakończenie, posadzka samopoziomująca – jest to gotowy typ podkładu, jaki można kupić w niemal każdym sklepie budowlanym.

Jest to podkład o półpłynnej konsystencji, który zmieszany z odpowiednią ilością wody i rozlany na podłożu tworzy tak zwany podkład samopoziomujący. Zastosowane w podkładzie składniki budowlane sprawiają, że podłoga powstała w oparciu o taki podkład jest bardziej wytrzymała, zapobiegając pękaniu.
Posadzka samopoziomująca jest najbardziej bezpieczną formą wylewki, bo nie potrzebuje ona jakichś specjalnych przygotowań – wszystko, co ważne dostajemy już w środku.

Czy chcesz przestudiować dodatkowe informacje na omawiany tu problem? Kliknij zatem ten odnośnik i zobacz więcej porad tutaj o podobnej tematyce.

Wystarczy wyłącznie trzymać się opisu producenta co do ilości wody i podłoga (zobacz galeriaoswietlenia.pl) gotowa. W dalszym etapie, po ukończeniu wylewki można już planować dalsze prace wykończenia domu. Jeszcze tylko podłoga, ściany i płytki i można myśleć o wyposażeniu i dekoracjach. Miłego mieszkania!