Jakimi sposobami można podczas budowy domu przypilnować tego, aby był ekonomiczny i wygodny.

Budując swój wymarzony dom warto zadbać o to, żeby był on tani w utrzymaniu i ekologiczny. A w praktyce w wielu przypadkach wystarczą nieduże inwestycje, aby oszczędzić naprawdę sporo na opłatach.

Pompownie przydomowe ścieków - kanalizacja ciśnieniowa
Autor: wfeiden
Źródło: http://www.flickr.com/

Dotyczy to na przykład wody, która w większości domów jest naprawdę mocno pobierana. Używa się bowiem jej nie tylko do prania lub mycia, ale także do mycia samochodów albo podlewania ogrodu. A ponieważ metr sześcienny może niekiedy kosztować więcej niż dziesięć złotych, to bez problemów można wyobrazić sobie rachunki niejednego właściciela. Na szczęście istnieje tani i prosty sposób na to, żeby znacząco te opłaty zmniejszyć, a należą do nich zbiorniki na deszczówkę. Zbierają one wodę, która spływa z dachów podczas deszczu, dzięki czemu można zrobić jej zapas na późniejszy czas. Deszczówka doskonale będzie się nadawać do wszelkich prac ogrodowych, można też nią bez problemów myć samochód, a niekiedy używają jej nawet do spłukiwania w ubikacjach. Dodatkową zaletą posiadania takich zbiorników jest mniejsza ilość wód opadowych, od jakich niekiedy także trzeba płacić jakieś opłaty.

Jeśli chodzi o ekologię bardzo ważną kwestią jest pozbycie się w jakiś sposób ścieków.

Ta problematyka jest dla pewnych osób nieco dyskusyjna. Jeżeli chcesz przeczytać inne recenzje na omawiane tu zagadnienie, to zobacz więcej na temat (www.eremit.pl/grysy-ogrodowe/).

Jeszcze do niedawna w niejednym miejscu właściciele domów po prostu je wylewali do pobliskich rzek czy rowów, co mogło bardzo zanieczyszczać środowisko. Aktualnie nie można tego robić, z tego też powodu trzeba zadbać o to, żeby zgodnie z przepisami coś ze ściekami robić. Najlepszym i najwygodniejszym sposobem na to jest podłączenie do sieci kanalizacyjnej, jednak nie w każdym miejscu będą takie możliwości. Jeśli gdzieś kanalizacji nie będzie, to alternatywą mogą być szamba (ajpszamba.pl) lub przydomowe oczyszczalnie ścieków – kliknij aby przeczytać więcej informacji.

Oba te rozwiązania posiadają swoje zalety i wady, jakie należy odpowiednio rozważyć przed wybraniem. Szamba będą znacznie tańsze w postawieniu, jednak potem wymagają regularnego wywożenia, co nie tylko jest mocno niewygodne, lecz również wiąże się ze sporymi opłatami. Z kolei oczyszczalnie wymagać będą znacznie większego wkładu finansowego na samym początku, ale za to potem ich obsługa znacznie mniej kosztuje.